Dober nasvet o zatemnilniku



DOBER NASVET O ZATEMNILNIKU
Zbudite se v bledo svetlobo, ki vas pozdravi v nov dan, ne da bi vam iz oči odpihnila spanec, temveč se ujema z blagimi jutranjimi odtenki. Zaužijete zajtrk, prižgete aparat za kavo in se usedete k delu, ko dan postaja svetlejši. Popoldne se odpravite na delo in povečate svetlobo, da se prebijete skozi prometno konico, in jo spet zmanjšate, ko je čas za večerjo in prijetno večerno vzdušje.

Zatemnilniki in drugi sistemi za nadzor svetlobe so bili sprva izumljeni za zmanjšanje porabe energije v času, ko je prevladovala žarnica z žarilno nitko in je bila elektrika draga. Od takrat se je veliko zgodilo in danes zatemnilniki omogočajo veliko več kot le varčevanje z električno energijo. Katero zatemnilno napravo morate izbrati? Naj bo na kablu ali naj bo vgrajen v stikalo? Katero žarnico izbrati?

Na trgu zatemnilnikov se je težko orientirati, zato smo ustvarili to stran, da bi vam pomagali najti popolno rešitev za vaše potrebe. Izvedite, kako izbrati pravi nadzorni sistem za svoj dom!


Zatemnilniki LED

Zatemnilniki LED so na voljo v treh osnovnih različicah: vgrajeni v dizajnersko svetilko, nameščeni na kabel ali nameščeni poleg stikala na steni. To so glavne vrste, v tem članku pa se bomo osredotočili na zadnji dve vrsti, saj se ti namestita naknadno.

Obe vrsti delujeta enako, vendar mora zatemnitveno stikalo namestiti električar, medtem ko lahko zatemnilnik na svetilko namestite sami. Na voljo je veliko različnih zatemnilnikov, spodaj pa si lahko ogledate nekaj izmed številnih možnosti. Toda kako se prepričati, da ste izbrali pravo rešitev? In kako se izogniti temu, da bi na koncu imeli žarnico LED, ki med zatemnitvijo utripa?


Izračunajte moč in izberite pravi zatemnilnik

Izbira zatemnilnika ni niti težka niti zapletena, vendar morate poznati svoje žarnice in zatemnilnike, pri čemer vam pomaga, če si zapomnite osnovna matematična načela!

Pri izbiri zatemnilnika LED ste morda opazili, da so vsi opremljeni z vatno vrednostjo. Ta je pogosto navedena kot razpon in je običajno videti takole:

LED svetlobni regulator 5000 (4-250W)


Toda kaj te številke pomenijo in kaj bi morali izbrati? Razpon si je treba razlagati kot največjo in najmanjšo vrednost - in če vaše žarnice LED utripajo z zatemnitvijo, je to verjetno zato, ker imajo manjšo svetilnost od najmanjše, navedene v razponu.

  • Maksimalna moč je največja moč, ki jo lahko doseže regulator. Z drugimi besedami, priključena žarnica ali žarnice v tem primeru ne smejo presegati 250 W. Pri tem je treba omeniti, da žarnice LED za nekaj sekund, ko se vklopijo, pogosto porabijo več električne energije, kot je navedeno. 250 W je veliko za žarnice LED, vendar ne pozabite, da vaša svetilka morda uporablja več žarnic.

  • Minimalna vrednost je najnižja raven porabe električne energije, ki jo porabijo žarnice. Z drugimi besedami, priključena žarnica ali žarnice nikoli ne smejo biti pod navedeno minimalno vrednostjo. Če kupite 5W žarnico in ima vaš zatemnilnik minimalno vrednost 4W, lahko svetlost žarnice prilagodite med 4W in 5W. Če vaša žarnica LED porabi 3,5 W, bo utripala.

    Če vaša svetilka vsebuje več kot eno žarnico ali če želite stikalo za zatemnitev uporabiti za več svetilk z enim svetlobnim virom, morate izračunati skupno moč.

    To storite tako, da vzamete število žarnic v napravi, ki jo želite zatemniti, in ga pomnožite z močjo. Če vaša svetilka vsebuje štiri žarnice, od katerih vsaka porabi 20 W, morate 20 W pomnožiti s 4, kar pomeni 80 W. Nato vzamete 80 W, ki jih porabijo vse žarnice skupaj, in jih pomnožite z 1,25, da nadomestite dodatno električno energijo, ki se porabi za vklop žarnic. V tem primeru potrebujete zatemnilnik z največjo vrednostjo 100 W.

  • Žarnice LED z možnostjo zatemnitve

    Ne glede na to, ali gre za filmski večer, večer igranja iger, romantično večerjo ali pa morate sredi noči vstati in oditi na stranišče, je LED žarnica z možnostjo zatemnitve odličen dodatek k vašemu svetlobnemu arzenalu. Toda kako ste lahko prepričani, da boste izbrali pravo? In ali želena žarnica dejansko deluje z vašim zatemnilnikom?

    Žarnice LED uporabljajo dva različna načina zatemnjevanja.

  • Analogno: Ko nastavite zatemnilnik na 10 %, zatemnilnik zmanjša moč žarnice. To pomeni, da daje žarnici manj električne energije, zaradi česar se svetloba zatemni.
  • Modulacija valovne dolžine: Ko zatemnilnik nastavite na 10 %, se interval med vklopom in izklopom žarnice skrajša. Žarnice LED delujejo tako, da se vklopijo in izklopijo zelo hitro - hitreje, kot lahko vidimo z očmi - in ko je zatemnilnik nastavljen na 10 %, je žarnica prižgana 10 % časa.

    Oba načina dajeta enak rezultat in za uporabnika je način zatemnitve žarnice večinoma nepomemben. Vendar je vredno vedeti, kako to deluje in zakaj za žarnice LED ne morete uporabiti običajnega zatemnilnika, tako kot ne morete uporabiti žarnice z žarilno nitko ali halogenske žarnice z LED zatemnilnikom. Poleg tega luči LED delujejo z veliko manj energije kot tradicionalne žarnice.

    Najpomembneje je, da izberete zatemnljive žarnice LED. Vse žarnice LED niso zatemnljive in verjetno ste se spraševali, zakaj so zatemnljive žarnice dražje od svojih nezatemnljivih vrstnic. Klasično žarnico z žarilno nitko lahko zatemnite tako, da preprosto zmanjšate količino energije, ki jo prejema - pri LED ni tako preprosto. Žarnica LED z možnostjo zatemnitve vsebuje vezje, ki žarnici omogoča obdelavo spreminjajočih se faz in napajanja.

    Če torej želite žarnico uporabljati z zatemnitvenimi stikali ali svetilkami z vgrajenimi zatemnilniki, izberite zatemnitveno žarnico LED!

    Kljub temu lahko še vedno uporabite zatemnjeno žarnico v svetilki, ki je ni mogoče zatemniti.

    Našo ponudbo zatemnljivih žarnic LED najdete tukaj!

  • Tristopenjske zatemnljive žarnice

    Če želite imeti možnost natančne prilagoditve svetlobe svojim potrebam - vendar ne želite izvleči električnega orodja - obstajajo žarnice, ki so tako pametne, da lahko opravijo delo zatemnitve brez ločenega zatemnilnika ali stikala za zatemnitev.

    Ta koncept se imenuje tristopenjsko zatemnjene žarnice in je v bistvu žarnica, ki jo lahko zatemnite v treh stopnjah. Pametnost teh majhnih svetlobnih virov je, da lahko žarnico zatemnite z običajnim stenskim stikalom. Žarnico preprosto namestite v svetilko in pritisnete stensko stikalo enkrat, dvakrat ali trikrat, da nastavite svetlost.

    Prednost teh žarnic v primerjavi s klasičnimi rešitvami za zatemnitev je, da vam na napeljavo vaših svetil ni treba namestiti novih vtičnic ali zatemnilnikov drugih proizvajalcev. Prednost 3-stopenjskih žarnic pred pametnimi je, da ne porabljajo energije, kadar luč ni vklopljena. Pomanjkljivost večine pametnih žarnic je, da vedno porabljajo energijo, saj so vedno povezane z vašim mostom ali pametnim telefonom.

    Nekatere naše 3-stopenjske žarnice z možnostjo zatemnitve si lahko ogledate tukaj!

    Kako namestite zatemnilnik na kabel?

    Za razliko od namestitve novega stikala za zatemnitev na steno lahko zatemnilnik na kabel namestite sami. Postopek je preprost, vendar ne pozabite, da garancija preneha veljati v trenutku, ko začnete nameščati zatemnilnik. Velja pravilo »dvakrat meri in enkrat reži« in ne pozabite prebrati priročnika.

  • Izklopite elektriko in svetilko izključite iz električnega omrežja - nikoli ne delajte na svetilkah pod napetostjo.
  • Na svetilki se odločite, kje želite namestiti stikalo za zatemnitev - poskrbite, da bo nameščeno nekje na kablu, kjer ga boste zlahka dosegli.
  • Prerežite kabel! - in poskrbite, da boste rezali na pravem mestu! Dvakrat meri, enkrat reži. Uporabite klešče ali podobno orodje.
  • Odstranite zunanji plašč - tako boste odkrili dva notranja kabla. Odstranite kos, ki ste ga odrezali, in kos, ki je povezan s svetilko. Priporočamo, da odstranite približno en centimeter.
  • Odprite zatemnilnik in ga preglejte! - vsi zatemnilniki niso enaki, zato morate zatemnilnik odpreti in še enkrat prebrati priročnik. Poiščite pozitivni in negativni priključek.
  • Odstranite notranji plašč in ga pritrdite - ko je viden baker, ga lahko s prsti zvijete v točko. Negativni kabel (običajno modri) in pozitivni kabel (običajno rjavi) namestite v zatemnilnik in uporabite ventil, če ga vaš zatemnilnik ima. Pazite, da se baker ne dotika bakra, saj bo zaradi tega prišlo do kratkega stika svetilke. Priporočamo, da odstranite približno centimeter.
  • Zaprite zatemnilnik in preizkusite namestitev - če vse deluje, mora vaša svetilka ugasniti!

  • Žarnice z žarilno nitko in halogenske žarnice z možnostjo zatemnitve

    Danes se halogenske žarnice uporabljajo predvsem v hladilnikih in žarometih, večina žarnic z žarilno nitko pa se je iztrošila. Tiste, ki še obstajajo, so večinoma v pečicah in retro lava svetilkah. Nobena od teh vrst žarnic se ne prodaja v EU, morda pa imate posebno starejšo žarnico ali sijalko, ki jo želite zatemniti.

    Če imate starejšo svetilko z vgrajenim zatemnilnikom, ste morda opazili, da sodobna žarnica LED ob prižigu utripa. To je zato, ker je mehanizem za zatemnitev zasnovan tako, da deluje s halogensko ali žarnico z žarilno nitko. Priporočamo, da se obrnete na lokalnega prodajalca in preverite, ali ima na zalogi halogenske žarnice. Halogenska žarnica je bila v EU prepovedana leta 2018, vendar ni nezakonito, da jo prodajalec prodaja, če jo je pridobil pred letom 2018.

    Če vse ostalo ne uspe, lahko dobite žarnico iz pečice ali hladilnika, a če se odločite za to pot, upoštevajte, da je osvetlitev lahko omejena.


    Stikalo za zatemnitev Philips Hue

    Če izberete pametno žarnico namesto običajne LED-žarnice, vam ni treba razmišljati o zatemnitvah in stikalih, saj lahko vse to opravite s telefonom. Če pa vam je všeč preprostost stikala za zatemnitev na steni, različni proizvajalci pametnih žarnic ustvarjajo vrsto rešitev, mi pa bi radi izpostavili stikalo za zatemnitev Philips Hue.

    Elegantna kombinacija daljinskega upravljalnika in stikala je nameščena na steno in ko je povezana s svetlobnim sistemom Philips Hue, lahko svetlobo v prostoru upravljate s stikalom za zatemnitev. Tega lahko namestite z dvostranskim lepilnim trakom, samo stikalo pa je z magneti pritrjeno na zadnjo ploščo, zato ga lahko, če se želite premikati po hiši, preprosto pospravite v žep in ga vzamete s seboj na pustolovščino.